MedMas Michał Gąsiorowski
- masaż z dojazdem Katowice i okolice
   Strona główna      Odchudzanie przez ćwiczenia
 

Zachęcam do aktywności fizycznej - w większości przypadków problemy z kręgosłupem oraz bóle pleców wynikają z braku ruchu i nadwagi.


Bieżnia treningowa

Chód bądź bieg na bieżni to komfortowy rodzaj aktywności fizycznej. Przede wszystkim nie zależnie od warunków pogodowych oraz miejsca zamieszkania np. centrum zatłoczonego miasta, można spalać tkankę tłuszczową nie wychodząc z domu. Z reguły bieżnie mają możliwość ustawienia oporu, pochylenia pasa biegowego, co pozwala na imitację biegania nie tylko po idealnie płaskim terenie. Po za tym wyposażone są w funkcje kontrola ilości spalonych kalorii, szybkości, czasu i tempa biegu dzięki czemu trening jest efektywny.

Należy podkreślić, że bieganie na bieżni jest bezpieczniejsze dla stawów niż tradycyjne – stopy nie uderzają w pas z taką siłą jak w asfalt, a ponadto ruch odbywa się po równej powierzchni co zmniejsza ryzyko kontuzji. To bardzo ważne, szczególnie dla osób otyłych ponieważ u nich często występują bóle kolan.


Skuteczny plan treningu pod kątem odchudzania:


Przede wszystkim trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna która trwa więcej niż 20 minut przynosi efekty odchudzające ponieważ do 20 minut wysiłku organizm czerpie energię z jedzenia spalając głównie cukier. W związku z tym chód czy też bieg powinien trwać co najmniej 40 minut aby osiągnąć efekty wyszczuplające.

Nie ma potrzeby ćwiczyć każdego dnia. Organizm po wysiłku musi się zregenerować, zneutralizować zakwasy, które zmniejszają wydajność mięśni. Optymalne odstępy między treningami to 1-2 dni. Tempo należy tak dostosować aby bieg odbywał się bez przerwy minimum 40 minut.

Na podstawie badań stwierdzono, że osoby słuchające energicznej muzyki w czasie treningu, spalają o 10 % więcej kalorii.Orbiterek

Trening na orbiterku to bardzo efektywny sposób spalania tkanki tłuszczowej ponieważ pobudza aż 90 % mięśni ciała. Orbiterek łączy w sobie trzy urządzenia: rowerek, bieżnie i steper dlatego też pracują na nim wszystkie partie mięśni, co powoduje chudnięcie z każdej części ciała.

Orbiterek jest bardzo komfortowy i bezpieczny w użytkowaniu. Szczególnie jest polecany dla osób z problemami układu kostnego.

Ćwicząc na orbiterku wykonuje się trening aerobowy, w którym organizm spala cukry i tłuszcze w celu uzyskania energii. Dlatego też co do zasady czasu trwania treningu powinien on wynosić minimum 40 minut.Skakanka

Skakanie ze skakanką przynosi bardzo dobre efekty odchudzające za sprawą zaangażowania wielu partii mięśni. Wpływa również na poprawę kondycji fizycznej.

Na początek warto zaopatrzyć się w cięższą skakankę, która wolniej się obraca i w związku z tym można dłużej ćwiczyć. Optymalny czas ćwiczenia to kilka, kilkanaście minut trzy razy w tygodniu.


Poniżej przykładowy plan treningowy:


• 30 sekund skoki i 45 sekund przerwy 30/45.

• 45 sekund skoki i 30 sekund przerwy 45/30.

• 60 sekund skoki i 30 sekund przerwy 60/30.

• 90 sekund skoki i 60 sekund przerwy 90/60.

• 120 sekund skoki i 60 sekund przerwy 120/60.

• 180 sekund skoki i 90 sekund przerwy 180/90.


Niestety skakanie ze skakanką nie jest dla każdego. Ze względu na wstrząsy i obciążenia nie powinny wykonywać tego typu ćwiczeń osoby z problemami kręgosłupa oraz kolan. Ponadto z powodu wysokiej intensywności ćwiczenia ze skakanką są niewskazane dla osób z chorobami układu krążenia.
Nordic walking

Nordic walking to bardzo dobry sposób na odchudzanie nóg. Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej modeluje je i rzeźbi. Nordic walking wyszczupla także brzuch i talię. Fenomenem tej aktywności fizycznej jest możliwość uprawiania jej o każdej porze roku, praktycznie w każdym miejscu. Trening nordic walking jest do 30% efektywniejszy niż tradycyjny spacer z powodu zangażowania górnych partii mięśni – praca rąk z kijkami.

Trening nordic walking jest nie tylko dla osób starszych ale sprawdza się również w młodszych grupach wiekowych z problemami otyłości. Szerokie spektrum dostosowania intensywności ćwiczenia do własnych możliwości powoduje, że nawet osoby ze słabą kondycją mogą wydłużać trening, co pozwoli na spalanie nie tylko cukrów ale i tkanki tłuszczowej.

Podczas ćwiczenia nordic walking organizm pobiera o 20% więcej tlenu niż w trakcie zwykłego spaceru co pozytywnie wpływa na dotlenienie mózgu.